PepitaMami

9 magyarázat, hogy miért nem alussza át a gyerek az éjszakát

“És milyen a baba? Átalussza már az éjszakát?”

Ez a kérdés minden pici gyerek szüleinek ismerős. Az egybefüggő, normális éjszakák a szülőség Szent Gráljai. Lehet, hogy Gwyneth Paltrow gyereke már hat hetesen átaludta az éjszakát, a legtöbb családnak ez távoli álom.

Valószínűleg ez a leggyakoribb téma az online fórumokon, és egy egész könyvkiadó-ipar épült arra, hogy a megfelelő tanítással a babák majd többet alszanak.

Két szakértőt kérdeztünk meg, hogy miért ébrednek fel a babák éjszaka, és miért is jó ez.

1. Miért ébrednek fel a gyerekek? Mert így kell tenniük.
Peter Fleming, a bristoli egyetem fejlődéslélektani professzora szerint az, hogy a gyerekeknek át kellene aludniuk az éjszakát, az egy 20. századi dolog. Sokkal természetesebb, ha felébrednek, méghozzá gyakran.
“A babákat nem arra tervezték, hogy sokáig aludjanak, nem is jó nekik, és egyáltalán nincs rá bizonyíték, hogy bárkinek is előnye származna abból, ha gyermeke hosszan és egybefüggően alszik.” – mondta el a BuzzFeed kérdésére.

“Valószínűleg nem ez az, amit a szülők hallani szeretnének.”

2. Valójában senki nem alussza át az éjszakákat, még a felnőttek sem.
Darcia F. Narvaez, a notre dame-i egyetem pszichológiaprofesszora szerint az egyik legnagyobb tévhit, hogy mindenki nyolc órát alszik. Pedig nem.

“A felnőttek sem alusszák át az éjszakát, csak épp elfelejtik, hogy rendszeresen felébrednek.” – mondja a professzor. “Mivel napközben dolgozunk, így az összes alvásunkat abba a nyolc órába sűrítjük bele, de ez az emberiség történelmét nézve nem normális.”

“Az a normális, ha van ébrenlét, és rövid alvások. A vadászó-gyűjtögetők két órát aludtak, majd ébren voltak, és ez így váltakozott a nap 24 órájában.”

3. Az ember gyermeke sokkal fejletlenebbül születik, mint az állatok kölykei – szoros testkontaktusra, vagyis egy “külső méhre” van szükségük.
“A babák más állatok kölykeihez képest 9-18 hónappal korábban születnek.” – mondja Narvaez. “Az állatbébik tudnak járni, és enni is elkezdenek – mi nem vagyunk erre képesek. Születésünkkor magzatnak látszunk, és azok is vagyunk.”

“Ez azt jelenti, hogy amíg az agyi rendszerek teljesen ki nem fejlődnek, addig a baba nyugodtságára kell törekednünk, mert a felnőttekéhez képest csak 25%-a fejlett az agyuknak, és több rendszer még nem állította be a küszöböket és értékhatárokat. Igazi gondoskodást várnak el, mint egy külső méhben vagy biztonságos fészekben.”

4. Azoknak a gyerekeknek, akik többször kelnek fel éjszaka, magasabb az intelligenciaszintjük, és mentálisan egészségesebbek.
Fleming szerint szoros kapcsolat van “a magas fejlettségi szint és a szellemi teljesítmény között”, míg Narvaez azt mondja, hogy azok a gyerekek, akik fizikailag közel vannak szüleikhez, akik szükségleteiket azonnal kielégítik, azok felnőttkorukban nagyobb empátiával, önszabályozással, lelkiismerettel rendelkeznek, valamint egy tanulmány azt is kimutatta, hogy kognitív képességeik fejlettebbek, és kevesebben lesznek közülük depressziósak.

5. A babáknak sokkal rövidebb alvási ciklusaik vannak, mint a felnőtteknek.
“A felnőtteknek kb. 90 perces alvási ciklusaik vannak, amiből szinte ébredési pontig jönnek ki, majd újra visszaalszanak.” – mondja Fleming. “A babák alvási ciklusai 60 percesek.”

Ez azt jelenti, hogy teljesen normális, ha a babák éjszaka izegnek-mozognak, felkelnek – és a felnőttekkel ellentétben nekik nagyon nehéz visszaaludniuk.

6. A babáknak arra van szükségük, hogy a szüleik nyugodtak maradjanak, és ha sírni hagyjuk őket, az nagyon stresszeli őket, még akkor is, ha már elcsöndesedtek.
Egy 2011-es tanulmány kimutatta, hogy a babák egyszer csak megtanulják abbahagyni a sírást, ha mindig hagyják őket sírni (pl. alvástréning vagy kontrollált sírás közben). És míg ez tényleg csökkenti a szülőkben a stresszhormon szintjét – addig a babákban ugyanez a magasba szökik.

Narvaez így magyarázza: “Így csak azt tanítod meg a gyereknek, hogy felesleges jeleznie, nem segít rajta senki. A baba teste egy cikluson megy keresztül: először kellemes, aztán a stresszhormon elkezd emelkedni, és remélhetőleg ilyenkor ott a szülő, hogy megnyugtassa a babát. Ha a szülő nem jön, a stressz-szint emelkedik, és az összes energiáját felemészti.”

7. A babák átalusszák a napot, éjszaka viszont felkelnek – azért, hogy osztatlan figyelmet kapjanak tőled.
Általában a babák szívesen alszanak nappal, de aztán az este hattól éjfélig tartó időszakban a legélénkebbek, és akarnak a leginkább ébren maradni” – mondja Fleming.

“Igazából ez biológiailag hatalmas előnnyel jár számukra, hiszen ebben az időben szüleiktől sokkal több figyelmet kapnak, mivel kevesebb a figyelemelterelő tényező. Biológiai szempontból teljesen normális és ésszerű, amit a baba tesz. Csak éppen nem illik bele a 21. századi elvárásainkba.”

8. A babáknak nem kellene távol lenni a szüleiktől, nemhogy külön szobában, de még külön, saját ágyban sem.
“Ha visszamegyünk az emberiség evolúciós történetében” – mondja Fleming -, “a babák egyfolytában közel, és folyamatos testkontaktusban voltak édesanyjukkal, mindenhová vitte őket.”

“Sokat dolgoztam Afrikában és más helyeken is, ahol a babákat anyjuk egyfolytában hordozza. Akkor alszanak, amikor arra van szükségük, és akkor vannak ébren, amikor meg arra, de egyfolytában együtt vannak, és így a szoptatás is könnyebb.”

“Ha a baba egyfolytában édesanyjával van, fel sem merül, hogy hosszabb periódusokra kellene álomba merülnie.”

Fleming szerint a külön szobában alvó csecsemők között magasabb a bölcsőhalál előfordulásának száma.

9. Ezért olyan népszerű szerte a világban az együtt alvás: a babák vágynak a testi érintésre, és zaklatottak lesznek, ha nem kapják azt meg.
Fleming azzal érvel, hogy az együtt alvás sokkal gyakoribb, mint az egyesek gondolják.

“Nonszensz, hogy egyesek szerint együtt aludni a babával rossz, abnormális, furcsa.” – mondja. “A legtöbb ember szerint pont ez a bizarr meglátás. A világon a babák 90%-a így alszik, és az emberi evolúció több mint félmillió éve alatt ez volt a normális.

Fleming elismeri, hogy vannak dolgozó szülők, akik nem tudnak folyamatosan a babájuk közelében lenni, de ott lehet kompromisszumokat kötni, mint például olyan közel lenni hozzájuk, amennyire csak lehet, amikor időt töltenek a gyerekekkel.

Annak ellenére, amit hallasz, és talán próbára is teszi a türelmedet, természetes, hogy a babák felébrednek éjszaka.

A babák arra vannak hangolódva, hogy szükségleteiket édesanyja éjszaka is kielégítse, szoros testkontaktusban, sok-sok etetéssel. Ez ellen nem sok mindent tehetünk.

Flaming így fogalmaz: “Emlékeztetnün kell magunkat arra, hogy a társadalom gyorsabban változik, mint a biológia. Egy olyan biológiai mintát, amelynek kialakulásához félmillió évre volt szükség, nem lehet csak úgy egyik napról a másikra figyelmen kívül hagyni és megváltoztatni. Különösen, amikor nem is származna abból semmilyen előnyünk.”


A cikk fordítás.
A cikk nem feltétlenül tükrözi mindenben a fordító véleményét.
Eredeti: http://www.buzzfeed.com/patricksmith/its-evolution-baby

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!