PepitaMami

45 dolog, amit egy 6 hónapossal játszhatsz

45 dolog kep1. OLVASNI – Sokan várnak az olvasással, míg a gyermekük idősebb nem lesz, de a legjobb most rögtön elkezdeni! A kemény könyveket arra találták ki, hogy a babák megrágják őket, és élénk, kontrasztos képei megragadják a baba tekintetét. Olvass lassan, használj különböző hangokat, ha szeretnél, vagy vigyél sok-sok érzelmet a szavaidba. Hagyd, hogy gyermeked megrágja a könyvet, vagy csapkodjon vele. Nem kell sok könyv, a babák imádják, ha újra és újra ugyanazokat a képeket látják.

2. ÉNEKELNI – Később konkrét dalokat is javasolni fogok, itt most arról a dologról beszélek, ami gazdagíthatja a mindennapjaitokat. “Énekeld” a babád nevét. Találj ki dalokat az éppen végzett cselekvéseitekről: “Most lemegyünk a lépcsőn, már itt is vagyunk a konyhában, pamparampamm, jön a reggeli!” Nem kell, hogy a dalok rímeljenek, vagy profi dallamuk legyen! De ha van egy jó üteme, amihez még a hangod dallama is társul, mindkettőtöknek jobb lehet a kedve tőle.

3. TÁNCOLNI – Ha kezded unni az éneklést, kapcsold be a rádiót, vagy a saját zenéidet. Vedd fel a babát, vagy kösd magadra hordozóban, és táncoljatok! A babád imád majd hintázni ide-oda, fel-le ugrálni, lötyögni, zötyögni, bugizni!

4. SÉTÁLNI – A sétálás garantáltan megnyugtatja a kisfiamat, ha fáradt, vagy nyűgös. Én kendőben viszem.

5. BUBORÉKOT FÚJNI – Még egy gyerekkel sem találkoztam, aki ne szerette volna a buborékokat. Akár megpróbálják elkapni, akár csak ülnek és nézik őket, minden baba szereti őket. Nagyon nyugtató, tökéletes tevékenység lehet délutánra vagy kora estére, amikor egyébként is jellemző a nyűgösség.

6. JÁTSZANI A FŰBEN – Ha leteszem a fiamat a fűbe, remekül elszórakoztatja magát nélkülem is. Nem hiszem, hogy láttam volna még olyan babát, aki ne szerette volna a füvet. Figyelj a fulladásveszélyre, de egyébként hagyd, hogy felfedezzen, megérintsen, megkóstoljon mindent, amit lehet.

7. TÜKÖRBE NÉZNI – A gyerekekkel tükörbe nézni fantasztikus dolog. A kisfiam imád játszani a tükörben lévő kisgyerekkel! A mozdulatok és az arckifejezések megragadják a tekintetét, és lekötik a figyelmét. Néha leveszem a nagy fürdőszobai tükröt, és a padlón megtámasztom, hogy lássa magát benne, néha csak beviszem a fürdőszobába, és ott nézünk tükörbe.

8. LOVAGOLNI A LÁBADON – Nem kell, hogy bonyolult játékokat játsszunk. A kisfiam szeret szemben velem az ölemben ülni, míg én grimaszolok neki. Hogy még viccesebb legyen, azt mondom: “Hóc, hóc, katona, ketten ülünk a lóra. Ott a nagyi, integess, Vigyázz, babám, le ne ess!”, miközben zötyögtetem a lábaimon, majd hátradöntöm. Szereti a “Sima utat” is. Jobbra-balra hintáztatom, és azt mondom: “Sima út, sima út, sima út, sima út.”, aztán gyengéden zötyögtetem, és négyszer mondom, hogy “göröngyös út”, aztán kicsit jobban zötyögtetem, és azt ismétlem, hogy “mocsaras út”. Ha jó kedve van, óvatosan “leejtem” az ölemből, és nevetésben törünk ki a szőnyegen.

9. VICCES TÁRGYAKKAL JÁTSZANI – Légy rugalmas és kreatív, ha “játékokról” van szó! A kisfiam nagyon sokat kihoz a konyhai eszközökből. Mérőkanalak, habverő, krumplinyomó, fakanalak – mind nagyon klassz játékok!

A SZOKÁSOS MENETREND – Legyenek az unalmas, mindennapi dolgokból mókásak!

10. FÜRDÉS – A kisfiam imád fürdeni! Az ölemben ül, és hagyjuk, hogy a kád megteljen körülöttünk vízzel. Szereti a csobogó víz hangját, és hihetetlenül ellazul, amikor a víz kezd magas lenni. Azonban most már bármelyik nap felfedezheti a pancsolás élményét, akkor a fürdésből egy egészen újfajta móka válik!

11. ZUHANY – A zuhany is nagyszerű időtöltés, másfajta módon. A kisfiam a zuhanyzó legtávolabbi pontjára fekszik, messze a vízsugártól. Én a zuhany alatt állok, míg ő messzebb pancsolja a vizet.

12. HÁZIMUNKA – Vond bele a babát a mindennapi ház körüli munkákba. A kisfiam kedvence a ruhák hajtogatása. Egy dolgot elteszek, egyet a fejére ejtek. Egy dolgot megint elteszek, egyet megint a fejére ejtek. Fergetegesen viccesnek találja. Az ágyazás is nagy szám, amikor úgy teszek, mintha elveszíteném őt a takaró alatt.

13. MINDENNAPI FELADATOK – Ha lehetséges, próbálj az elintézendő dolgokra úgy gondolni, mint egy lehetséges interakció a babáddal, ahelyett, hogy csak gyorsan túl akarj esni rajtuk. Énekelj vicces dalokat a kocsiban, beszélgessetek az emberekkel a boltban, mutass neki érdekes dolgokat, hagyd, hogy nézelődjön. Ne siessetek, élvezzétek az együtt töltött időt! A kisfiam imádja a zöldségest és a postát, azonban hamar elfárad a Wal-Martban (ford.: nagy áruház, mint a Tesco).

14. ÖLTÖZÉS – Szórakozzatok, miközben öltözteted a babát! Beszélj a testrészekről, csikizd is meg őket kicsit. Gyűrd fel a ruhák ujjait, és less ki rajtuk a babádra! Adj ki vicces hangokat. Használd ki ezt a mindennapos feladatot a mókázásra, és a kapcsolatteremtésre.

15. PELENKÁZÁS – Ha a pelenkázás idegesítő, akkor nem jól csinálod! Csinálj belőle olyan játékot, amit mindketten várhattok! Én “Csikiző madarakat” játszom a kisfiammal. Felkiáltok, hogy “csikiző madarak!”, majd magasra emelem a karjaimat, és úgy formázom őket, mint a madár csőre. Amikor a kisfiam felnéz a kezeimre, akkor gyorsan megcsikizem a nyakát velük. Játszunk még “Hol vagy, babám?”-at is. Ráejtek egy tiszta pelenkát a fejére, és nagyon meglepődöm, amikor lehúzza a fejéről.

16. EVÉS – Lehet, hogy a gyermeked már eszik szilárdat. Próbáljatok ki minél többfajta ízű és textúrájú ételt. Vajon a ragacsos dolgokat szereti? Vagy a pépeset? És az édeset vagy a savanyút? A kisfiam kedvencei a répa, szőlő, és a kelbimbó.

FEJLESZTŐ TEVÉKENYSÉGEK – de ne nagyon törődj a fejlesztéssel! Csak érezd jól magad a babával!
[fordította: PepitaMami]

17. BESZÉLGETÉS – Annyira vicces, amikor elkezdenek gügyögni. Amikor elkezd “beszélni”, válaszolj! Én mindig megvárom, hogy tartson egy kis szünetet, és akkor szólalok meg. Vagy visszagügyögök, vagy ilyeneket mondok, hogy “Mesélj még!”, vagy “Nem mondod!”, vagy “Ez aztán érdekes!” stb., és aztán várom, hogy ő mondjon megint valamit.

18. BESZÉD, BESZÉD, BESZÉD – Mindent elmondok neki, amit éppen csinálok a házban vagy a ház körül. Rámutatok dolgokra, és megnevezem őket. Kérdéseket teszek fel a kisfiamnak, és magam válaszolom meg őket. Egy kicsit furának tűnhet, amikor először kezdesz el az égvilágon mindenről beszélni, de hihetetlen sok előnnyel jár a babának, aki ezt mind beszívja magába.

19. SZEMKONTAKTUS – Nézz a baba szemébe, majd fordítsd el a fejed, majd gyorsan nézz vissza, és mosolyogj egy nagyot! Vagy nézz a szemébe, majd csukd be a szemed, gubózz össze, majd tárd ki a karjaidat egy nagy meglepett arckifejezéssel! Vagy próbáld ki a klasszikus “kukucs” játékot, amikor tenyereddel eltakarod az arcod, majd elveszed a kezed, és azt mondod: Kukucs!

20. TÚL SOK MINDEN – Vegyél három kicsi tárgyat a kezedbe, például három színes építőkockát. Adj egyet a babának, majd adj még egyet, így a kezei tele vannak. Most próbáld odanyújtani neki a harmadikat! El kell döntenie, hogy eldobja-e az egyiket azért, hogy a harmadikat megfoghassa! Imádom a kisfiam arckifejezéseit, amiket ilyenkor csinál.

21. ÉPÍTÉS – Rakjatok egymásra kockákat vagy műanyag poharakat. Talán még nem tud egymásra tenni dolgokat, de imádja nézni, ahogy te csinálod, hogy aztán jól ledönthesse! Beszélj arról, amit csinálsz: “Egymásra teszem a kockákat. Nézd, egy, kettő, három. Nézd, egy oszlop.” Amikor a baba ledönti, nevessetek, és építs egy újat.

22. TÁRGYAK ELREJTÉSE – Egy kis tárgyat tegyél egy pohár (vagy tál, doboz stb.) alá. Biztasd, hogy nézzen be a pohár alá, vagy borítsd fel te. Aztán lepődj meg, és beszéljetek a tárgyról. “Nézd! Egy piros kocka!”

23. ELÉRHETETLEN – Fogj egy érdekes tárgyat, és tedd le olyan távolságra, hogy épp ne érje el. Segíts neki, és add oda a tárgyat, ha szükséges, de meg fogod látni, hogy a babák imádnak kúszni, mászni, kukackodni, hogy elérjenek dolgokat. Én magam is le szoktam ülni egy kicsit távolabb a kisfiamtól, és játszom egy játékkal. Ez felkelti az érdeklődését, és odajön megnézni, mi az.

24. ELLENTÉTES DOLGOK – Az ellentétekből mindig klassz babajátékot lehet csinálni. Csinálj valamit, majd annak az ellentétét, túlozd el a szavakat, és a grimaszokat. Emeld fel a babát a magasba, majd közel a földhöz, és mondd: “Magasan, alacsonyan.” Guggolj a baba előtt, nézzetek egymás szemébe, majd állj fel, és mondd: “Fent és lent.” Ülj szemben a babával, tegyél mindkettőtök fejére egy takarót, majd vedd le, és mondd: “Kint és bent.” Így már biztos érted. Az ellenétetek végtelen számú lehetőséget nyújtanak a közös játékhoz.

25. ANYAGOK TÁNCA – Különböző anyagokat gyűjtök össze (sálak, zoknik, szalagok stb.), különböző hosszúságúakat, tapintásúakat, színűeket. Miközben szól a zene, játszom az anyagokkal, fellendítem a levegőbe őket, megsimítom vele a kisfiam bőrét, megérintem vele az arcát, és hagyom, hogy ő is megfogja őket. Próbálj gyors mozdulatokat, majd utána nagyon lassúakat is.

26. ILYEN NAGY! – Az ölembe ültetem a kisfiamat, megfogom a kezeit, és megkérdezem: “Milyen nagy vagy?”, majd a kezeinket a feje fölé emelve azt mondom: “Iiiiiiiiiiilyen nagy!” Kétszer, háromszor megismétlem, majd amikor megint kérdezem, hogy “Milyen nagy vagy?”, ő maga felemeli a kezeit. Nagyon cuki!

27. KARTORNA – Lefektetem a kisfiamat a hátára, és megfogom a kezeit. A karjait a feje fölé teszem, és azt mondom: “Most fent vannak a karjaid.”, majd lehúzom őket a csípője mellé, és azt mondom: “Most lent vannak a karjaid.”, persze széles mosollyal és túlzóan artikulálva. Aztán kinyújtom a karjait oldalra, és azt mondom: “Most kint vannak a karjaid.”, aztán behajlítom őket, és azt mondom: “Most bent vannak a karjaid.” Aztán egyik oldalról a másikra lengetem a karjait, és azt mondom, hogy “A karjaid ide-oda lengenek.”, persze, inkább úgy hangzik, hogy iiiiiiiideee-oooooodaaaaa. Lassan csináld, nevessetek, érezzétek jól magatokat!

28. TESTRÉSZEK – Érintsd meg a baba valamelyik testrészét, és nevezd meg! Mondd: “Itt a karod, itt meg a könyököd, megtaláltam a lábujjaidat!” Mutasd meg a saját testrészeidet is, például: “Nézd, hogy táncolnak az ujjaim!”

29. EGYENSÚLYOZÓ BABA – Ehhez a játékhoz egy nagy labdát használjatok, például egy fitnesslabdát. Ültesd a babát a labdára, és fogd a kezeit, miközben gyengéden hintáztatod vagy körbeforgatod őt. Amikor a kisfiam benne van, akkor hasrafektetem a labdán – olyan, mint a hullámlovaglás, vagy mint amikor Superman repül. Fogd erősen a babát, hogy el ne guruljon a labdával együtt!

30. VICCES ARCOK – Legyetek szemben egymással, és grimaszolj! Nyújtsd ki a nyelved, mozgasd körbe az ajkaidat, emeld meg a szemöldöködet, húzd fel az orrodat. Hagyd, hogy gyermeked megérintse az arcodat, és reagálj az érintésére.

31. MASSZÁZS – Fektesd a babát magad elé, és masszírozd meg. Rajzolj apró köröket az ujjbegyeiddel, nagy köröket a tenyereddel, körkörösen masszírozd meg a végtagjait a markoddal.

LÁTÁS, HALLÁS, ÉRZÉKELÉS – Egy babával mindig van mit felfedezni!

32. KÜLÖNBÖZŐ HANGOK – Válassz ki egy dalt, amit nagyon szeretsz (az én kedvencem az Icipici pókfi), és énekeld el újra és újra a babádnak mindig különböző hangon. Próbáld ki magas, vinnyogó hangon, aztán dörmögve, először gyorsan, aztán pedig lassan, vontatottan stb.

33. ZÜMMÖGŐ MÉHECSKE – Érintsd össze a hüvelyk-, mutató-, és középső ujjadat, és zümmögve írj le velük hullámvonalat a levegőben. Keringjenek az ujjaid egyre közelebb és közelebb a babádhoz, majd landoljon a méhecske a kicsi karján, vagy lábán, és egy picit csípje meg. Ha tetszik a gyermekednek, ismételd meg! Próbálj két kézzel két méhecskét imitálni.

34. ZSEBLÁMPA – Egy sötét szobában ültesd az öledbe a babát. Egy zseblámpával pásztázd végig a helyiséget, hogy a baba követni tudja a fényt. Járd végig a falakat, a plafont, a padlót. Lassan kapcsold ki és be a fényt. Hagyd, hogy a baba megfogja a zseblámpát, és játsszon vele.

35. BÍP – Lefektetem a babát a hátára, és az ujjammal köröket leírva közelítek az arcához. Amikor megérintem az orrát, azt mondom: BÍP! Aztán felemelem a lábát, és azt érintem az orrához – BÍP! Aztán a kezét emelem fel, és amikor az orrához érintem – BÍP! Majd az ő kezével az én orromat érintem meg – BÍP! Majd előrehajolok, összeérintjük az orrunkat – BÍP! Ha ez jó móka volt, csináljuk újra!

36. SHAKER – Találj valami kis tégelyt, amit megtölthetsz. Én például kicsi ételtartókat használok. [ford. megj.: fél literes ásványvizes flakon, popsikrémes tégely is megteszi] Töltsd meg rizzsel, babbal, kavicsokkal, csengőkkel, gombokkal, vagy bármilyen kis tárggyal, amit csak találsz, és aminek rázva érdekes hangja lehet. Győződj meg róla, hogy a tégely biztonságosan le van zárva! Rázzátok a babával együtt! Ének vagy zene ritmusára is rázhatjátok. Rázzátok és táncoljatok! Más tárgyakhoz is ütögessétek hozzá.

37. FÉNYKÉPEK – Nézegessetek családi fotókat vagy képeket az újságban. Mutass rá dolgokra, emberekre! “Hol van apa? Látod? Itt van!” “Látod a felhőket? Itt vannak!”

38. SIMOGATÓ MONDÓKA – Kerek erdő (buksi simítás körbe) kopasz mező, (homloksimogatás) pillogója, (szemecskék simítása) szuszogója (orrára mutatunk) tátogója, (szájára mutatunk) hallgatója, (fülét megsimítjuk) nagy korgója, (pocaksimi körbe) pukkantója, (popsiját paskolunk ritmusra) dobogója (két lábával dobogunk ritmusosan).

39. TAPINTÁS-MÁSZÁS – Tegyél különböző textúrájú tárgyakat a földre – fürdőszobaszőnyeget, lábtörlőt, szőnyeget, fürdőkádba való csúszásgátlót, habszivacs játszószőnyeget. Bármit, aminek kicsit különböző a tapintása. Másszatok rajta körbe, és beszéljetek róluk! “Ez milyen sima. Hú, ezen meg kis dudorok vannak, érzed?”

40. JÁTÉK A MOSDÓKAGYLÓBAN – A konyhám általában nincs megfelelő állapotban ahhoz, hogy a gyereket feltegyem a pultra, de a mosdókagylóban jót játszunk. Imádja tapogatni a fém dolgokat, és érezni a lábára folyó vizet. Plusz ott van még a tükörben látható másik baba is!

41. FÉNYKÉPEK – Ne felejts el rengeteg képet készíteni a babádról! Még az is lehet, hogy gyermeked pózolni kezd a kamerának. A kisfiam mostanában meg akarja enni a kamerát, úgyhogy egy csomó közeli, homályos fotó készül, mivel megpróbálom még az előtt elsütni, hogy összenyálazná.

DALOK – Az a tökéletes dal, ami neked is annyira tetszik, hogy újra és újra elénekeled. Melyik a TE kedvenced?

42. UJJCSALÁD – https://www.youtube.com/watch?v=cqsiIsnsRT8
43. HOKEY-POKEY – videó angol szöveggel itt: https://youtu.be/tIdjJ3FYoS8?t=20s , magyar szöveg itt: http://csoppkeblog.hu/…/11/23/3183_uj_dal_az_ovibol_-_ugib…/
44. A BUSZ KEREKE – https://www.youtube.com/watch?v=6H4xFIHkrqA , ötletadó mozdulatok: https://youtu.be/Cr–CgTPHNQ?t=18s
45. ICIPICI PÓKFI – https://www.youtube.com/watch?v=oxn6GGU9Bw0 , a mozdulatok innen leshetők el: https://youtu.be/MklJpf1pLcQ?t=12s

+1 bónuszötlet:

46. SEMMI – Feküdj le a babád közelébe, és maradj csöndben. Nem kell, hogy minden pillanatban mozogjunk, beszéljünk. Néha csak lefekszünk egymás mellé a kisfiammal, és nézzük a plafont. Ő néha gügyög, vagy simogat a kezével. Békés pillanatok ezek mindkettőnknek.

Forrás és eredeti ötletek: http://lovelivegrow.com/45-things-to-do-with-a-6-month-old…/
Fordította: PepitaMami

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!